Jako, że ważnym tematem bloga ma być tworzenie gier w Javascript, a w najbliższym czasie odbędzie się konferencja Falsy Values, podczas której wybieram się na dwudniowe warsztaty z Game Developmentu - postanowiłem w wolnej chwili wygrzebać z czeluści dysku twardego dwie bardzo proste gry napisane jakiś czas temu z użyciem jQuery.

memo i tetris


Zionowa rewolucja

Obie gry powstały na potrzeby rewolucji na Zionie. Serwis LPZion.org to społeczność zorganizowana wokół zespołu Linkin Park, jednak większość starej ekipy już dawno przestała słuchać zespołu i zajmuje się stroną z przyzwyczajenia, przywiązania bądź innych pobudek. W sierpniu zeszłego roku pojawiła się nowa wersja Zionu, tworzona przez długi okres czasu w wolnych chwilach głównie przez Alkora, projekt graficzny dorzucił Corell. Premiera nowego serwisu poprzedzona została mała akcją promocyjną, w czasie której pojawił się trailer do którego dostęp uzyskiwało się po przejściu prostej gierki. Całość nadal znajduje się na serwerze pod tym adresem, jednak nie ma gwarancji, że pozostanie tam na stałe.

jMemo

Tą bardzo prostą grą broniącą dostępu do trailera było jMemo - zabawa polegająca na odgadnięciu położenia par obrazków. Całość stworzona została przy użyciu biblioteki jQuery języka Javascript.

jMemo: zobacz DEMO.
jMemo: zobacz źródło.

jTetris

Następnym etapem miała być kolejna gra, która broniłaby dostępu do nowej wersji strony. To jednak nie weszło już w życie i serwis ruszył we wrześniu bez dodatkowych atrakcji. Mimo wszystko gra powstała i została skończona. jTetris, to - jak można się tego łatwo domyśleć - prosty klon gry Tetris, w której układamy klocki eliminując pełne ich linie.

jTetris: zobacz DEMO.
jTetris: zobacz źródło.

Podsumowanie

Jest to raczej ciekawostka, kawałek kodu jQuery, dzięki któremu można stworzyć prostą grę, a nie większy projekt. Wiem, że można to było zrobić inaczej, lepiej, ładniej, bardziej optymalnie. Można to było napisać w czystym Javascripcie. Mimo wszystko wrzucam je tutaj - pasują przecież do tematyki bloga. Już raz bawiłem się jQuery pod tym kątem, czego efektem był klon Snake'a. Następnym razem skupię się jednak na czystym Javascripcie - co prawda jQuery ułatwia pisanie kodu, ale jeśli chcesz nauczyć się języka, to ucz się go u źródła.