Popularna ostatnio koncepcja przetrzymywania danych w tzw. chmurze nie jest nowa, jednak dopiero teraz przeżywa swój rozkwit. Nawet Apple postanowiło spróbować swoich sił i ogłosiło usługę iCloud. Nie trzeba było długo czekać, by ktoś wpadł na pomysł stworzenia IDE, czyli zintegrowanego środowiska programistycznego, działającego nie na maszynie użytkownika, a właśnie w chmurze.

Co to znaczy "w chmurze"?

Jest to koncepcja przetrzymywania wszystkich danych na zewnętrznym, dostępnym z każdego miejsca poprzez internet dysku twardym, dzięki czemu nie musimy przejmować się synchronizacją danych między komputerami lub innymi urządzeniami.

Czym jest Cloud9 IDE?

Cloud9 IDEJak już wcześniej napisałem - jest to zintegrowane środowisko programistyczne, edytor kodu jak Notepad++ czy Eclipse. Różnica polega na tym, że w przypadku Cloud9 niczego nie musisz instalować na swoim komputerze, a IDE jest dostępne z dowolnego komputera posiadającego dostęp do internetu. Podczas pierwszego użycia na innym niż Twój własny komputerze nie musisz niczego od nowa konfigurować, wszystkie ustawienia zapisują się na Twoim koncie w chmurze. Cloud9 IDE zostało napisane w języku Javascript, po obu stronach barykady - tak front, jak i backend (który został stworzony w Node.js). Projekt jest typu Open Source, a więc jego źródła dostępne są dla wszystkich zainteresowanych (repozytorium dostępne jest w serwisie GitHub).

Co oferuje?

Cloud9 IDE jest pełnoprawnym środowiskiem, dzięki któremu możemy tworzyć kod i rozwijać nasz projekt, testować go, wykrywać błędy, współpracować z innymi programistami online nad tym samym źródłem jednocześnie (jest dostępny nawet chat). Do tego dochodzi zarządzanie zespołami, projektami, developerami. Jest nawet integracja z serwisem GitHub, dzięki czemu po kilku kliknięciach mamy dostęp do naszych repozytoriów i możemy edytować je, zmieniać i testować bezpośrednio, bez potrzeby ściągania ich na dysk. Dodatkowo, autorzy aplikacji chwalą się dużą ilością różnych pluginów, które mogą ułatwić nam pracę jeszcze bardziej. Jeszcze nigdy nie widziałem tak dobrego wsparcia dla Node.js. Oprócz Javascriptu po stronie serwera (i klienta oczywiście także) Cloud9 wspiera domyślnie HTML/CSS, ale także CoffeeScript, Ruby, PHP czy Python, a kolejne są już w drodze.

Cloud9 IDE screen


Ile to kosztuje?

Co prawda Cloud9 IDE jest darmowe jedynie w przypadku posiadania otwartych, dostępnych dla wszystkich projektów Open Source (podobnie działa GitHub), a za prywatność należy trochę zapłacić (15 dolarów miesięcznie), jednak należy pamiętać, że sam projekt także jest typu Open Source, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by pobrać źródła i postawić sobie go na własnym komputerze, bądź na własnym zdalnym serwerze. Jeśli natomiast chcemy dzielić się kodem i w naszym dorobku posiadamy jedynie projekty, które udostępniamy w GitHubie wszystkim, Cloud9 IDE także pozostanie dla nas darmowe. Bardzo zdrowe i uczciwe podejście do tematu Open Source.

Materiały

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Cloud9 IDE, odwiedź oficjalnego bloga projektu, zajrzyj do repozytorium GitHub, obejrzyj krótkie nagranie wideo, w którym dowiesz się na przykład jak wrzucać projekty do GitHuba, lub inne ciekawe wideo, z którego pomocą nauczysz się jak szybko uruchomić nowy projekt opierający się o Node.js. Jeśli interesują Cię wideotutoriale związane z Cloud9 IDE, to warto zapoznać się z ich oficjalnym kanałem na Vimeo. No i najważniejsze - załóż konto i przekonaj się sam, czy to jest to, czego Ci trzeba.

Podsumowanie

W skostniałym świecie desktopowych IDE jest to niewątpliwie powiew świeżości, a także ciekawe podejście wykorzystujące koncepcję chmury, któremu warto dać szansę i spróbować swoich sił. Powtórzę się kolejny raz, jeśli napiszę, że przyzwyczajenia to największy wróg zmian. Jeśli jednak chcemy iść z duchem czasu, to oprócz rozwiązań takich jak Modernizr czy Normalize.css warto rozważyć Cloud9 IDE jako nowe środowisko pracy. Może niekoniecznie jedyne, ale jako miła, lekka odskocznia może się sprawdzić idealnie.