Co prawda dwumiesięczny konkurs ogłoszony z okazji pojawienia się dedykowanej, polskiej wersji Chrome Web Store zbliża się do końca (termin mija 19 listopada, czyli za dwa dni), ale jest jeszcze chwila, by zgłosić i opublikować gotową, własną polską aplikację i wziąć udział we wspomnianym konkursie.

Spotkania, szkolenia, hackathony

Chrome Web StoreDebiut polskiego Google Chrome Web Store odbył się 15 września, a już następnego dnia ogłoszony został konkurs trwający od 19 września do 19 listopada, w którym wygrać można tablety Motorola Xoom. Konkursowi towarzyszyły różne wydarzenia promujące sam sklep, jak i tworzenie do niego aplikacji (na przykład wizyta Paula Kinlana). Jednym z takich szkoleń było Chrome Apps Basics, które zorganizowane przez lokalny GTUG odbyło się w Warszawie. Spóźnialscy mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych podczas hackathonów - spotkań nastawionych na szybkie kodowanie własnej aplikacji. Jedno całodniowe spotkanie w Poznaniu odbyło się w miniony weekend, a już jutro mieszkańcy stolicy będą mieli okazję wziąć udział w tzw. Last Minute Hackathon - ostatniej możliwości, by dopracować i opublikować swe dzieła.

Jak dodać grę lub aplikację do Google Chrome Web Store

Już od dłuższego czasu (od umieszczenia onSpaceStart w Chrome Web Store) zamierzałem opublikować ten krótki tutorial, jednak dopiero teraz pojawił się odpowiedni zbieg okoliczności, który mnie do tego zmotywował. Przejdźmy więc do konkretów: dodanie gry do Chrome Web Store tak na prawdę jest bardzo proste - wystarczy odpowiednio wypełnić plik manifest.json, dodać ikonkę i wszystko spakować. Najwięcej zabawy i tak będzie z odpowiednim przycinaniem obrazków, a formularz dodawania jest prosty i dobrze opisany.

manifest.json

Zacznijmy więc od naszego najważniejszego pliku. Poniżej znajduje się jego struktura wypełniona przykładową treścią gry Front Invaders w wersji polskiej:
{
"name": "Front Invaders",
"description": "Przejmij kontrolę nad rakietą HTML5 i zabij wredne Obce Explorery!",
"version": "1.0.0",
"icons": {
"128": "128.png"
},
"app": {
"urls": [
"http://end3r.com/games/frontinvaders/"
],
"launch": {
"web_url": "http://end3r.com/games/frontinvaders/"
}
}
}


Wystarczy podać nazwę, krótki opis (limit 132 znaków), wersję aplikacji, a także nazwę ikony (o rozmiarze 128x128 pikseli) i ścieżkę do aplikacji na naszym serwerze - to wszystko! Teraz wystarczy spakować nasz folder zawierający plik manifest.json oraz ikonę aplikacji 128.png i zalogować się na swoje konto programisty w Google Chrome Web Store, by wysłać paczkę na serwer. Jeśli jeszcze nie masz konta programisty, to możesz łatwo je założyć - należy jedynie pamiętać o drobnej opłacie w wysokości 5$ w celu weryfikacji. Przechodzimy więc do Pulpitu programisty i klikamy "Dodaj nowy produkt". Następnie wybieramy z dysku spakowaną paczkę i klikamy "Prześlij". Naszym oczom ukaże się dosyć rozbudowany formularz z wieloma opcjami, które uzupełniamy wedle uznania: dodajemy opis, wgrywamy zrzuty ekranu, wybieramy kategorie. Na szczęście formularz jest intuicyjny i posiada podpowiedzi dla każdego fragmentu, więc nie powinno być z nim żadnych problemów. W razie pytań lub problemów piszcie w komentarzach - postaram się pomóc w miarę możliwości. Pomocny może okazać się prosty tutorial Google, a także fragment dokumentacji dotyczący aplikacji trzymanych na naszym serwerze, w przeciwieństwie do aplikacji instalowanych w Chrome lub jego rozszerzeń.

Na koniec kilka linków: oficjalna strona konkursu, formularz zgłoszeniowy, moja konkursowa gra Front Invaders w Chrome Web Store w polskiej wersji językowej. Dodałem ją do kategorii Gry, by później dodać drugą kategorię - Rozrywka. Mam nadzieję, że sam fakt wypełnienia i wysłania formularza zgłoszeniowego wystarczy, ponieważ nie dostałem żadnego potwierdzenia na maila.

Update: przedłużenie czasu na zgłoszenia!

Dobra wiadomość dla spóźnialskich: konkurs z powodu dużego zainteresowania zostaje przedłużony aż do 30 listopada. Jest więc czas, by dopracować swoje produkcje, a nawet stworzyć coś od podstaw, jeśli jedyne czego Wam brakowało, to dodatkowe kilka dni.

Ps. Jak już jesteśmy przy konkursach, to wspomnę jeszcze o zgłoszeniu Front Invaders w Mozilla Dev Derby, ponieważ listopadowe zawody dotyczą elementu Canvas.