Po akcji 100 pytań do blogera zebrało się trochę pytań - w tym wpisie przeczytacie odpowiedzi. Bez zbędnego wstępu wszystkich zainteresowanych zapraszam do czytania, a resztę zapewniam, że na bloga wrzucę niedługo kilka branżowych wpisów.

Znak zapytania1. Piotrek Koszuliński: Ile masz wzrostu?
Według dzisiejszego pomiaru 176 centymetrów.

2. Damian Wielgosik: Gdzie są najlepsze melanże w Poznaniu?
Słyszałem, że podobno w Nefretete. Nie pamiętam dobrze, ale Alcatraz i SQ chyba też są w porządku.

3. Vokiel: Ile masz projektów w szufladzie czekających aż będziesz miał więcej czasu żeby je zrobić?
Większych ponad 10, plus mniejszych około 20. To i tak liczba po wstępnej selekcji i wywaleniu najmniej obiecujących. Kilka doczekało się też ostatnio realizacji. Oczywiście pojawiają się pomysły na nowe, ale staram się zapisywać tylko te, które mają jakikolwiek sens i teoretycznie mogą zostać ukończone.

4. Początkujacy frontend: Czy znajomość Ajaxa jest niezbędna we front-endzie? Dla HTML5 jest już API, którego efektem jest wczytywanie podstron PHP bez przeładowania z prawdziwymi zmiennymi w adresie - w takim razie czy Ajax ma przyszłość?
Wydaje mi się, że mylisz pojęcia. Ajaxem pobierasz dane z backendu, natomiast wczytywanie danych bez przeładowania strony robisz dzięki History API. Ajax i History API jak najbardziej mogą razem działać na backendzie w PHP.

5. Michał Budzyński: Co myślisz o polityce rządu w sprawie Zamachu Smoleńskiego? Co zrobić żeby uwolnić POLSKĘ spod rosyjsko niemieckiej okupacji?
Nie wypowiadam się zazwyczaj na tematy polityczne - nie chcę się denerwować tym, co się w mediach dzieje. Męczy mnie temat Smoleńska wałkowany niemalże codziennie.

6. Wujen: Jaki masz sposób na efektywne zarządzanie czasem?
Problem polega na tym, że nie mam. Gdybym był w stanie efektywniej zarządzać swoim czasem, to zrealizowałbym ze dwa razy więcej projektów niż zamierzałem. Wszystko sprowadza się do walki z prokrastynacją i odpowiedniej motywacji dążąc do celu.

7. Norbi123: Co byś polecił (konkretna strona lub nazwa książki), aby zacząć przygodę z game developmentem z wykorzystaniem HTML5, a w szczególności WebGL.
Na pewno warto rzucić okiem na książki z konkursu js13kGames. Niedługo startuje kurs Udacity z game developmentu, ciekawe tutoriale pojawiają się na Gamedev.TutsPlus, interesujące artykuły na Build New Games a jeśli chcesz być na bieżąco z newsami to polecam HTML5 Game Devs i HTML5 Game Development. Na pewno o wielu źródłach zapomniałem - jak sobie przypomnę, to na pewno dopiszę. Jeśli szukasz konkretnej gry do podejrzenia i napisania, to pozostaje oczywiście Google jako odpowiedź na zdecydowaną większość pytań.

8. Paweł: Czy sądzisz, że HTML5 wyprze kiedyś Flasha z webowej technologii?
Na pewno, już wypiera. Oczywiście Flash całkowicie nie zniknie, nadal będzie w obiegu, po prostu rzadziej na niego trafisz przeglądając Internet.

9. Paweł: Czy masz przygotowany jakiś zbiór bibliotek które używasz do każdego projektu? Jeśli tak, to je wymień.
Wszystko zależy od wymagań projektu. Czasami zaczynam od zera, czasami dobieram sobie to, co będzie mi przydatne. Nie mam takiego zestawu, ale od pewnego czasu myślałem o jego stworzeniu, ewentualnie skorzystaniu z gotowców typu HTML5 Boilerplate lub przetestowania narzędzi pokroju Yeoman.

10. Marcin: Początkujący chce napisać swoją pierwszą grę w HTML5, od czego ma zacząć? Jaki ma wybrać do tego darmowy framework (jeśli takowy istnieje)? Chciałbym w odpowiedzi usłyszeć listę kroków jakie trzeba wykonać.
Podejrzyj kod gry, która Ci się podoba i którą chciałbyś sam napisać lub zmodyfikować. Poczytaj artykuły wprowadzające, przejrzyj podstawy (na przykład co to jest "game loop"). Frameworków do wyboru masz bardzo dużo - do wyboru, do koloru. To od Ciebie zależy które podejście bardziej przypadnie Ci do gustu. Jest Game Maker, gdzie przeciągasz komponenty i nie musisz nic programować, jest Construct 2 gdzie do tego dochodzi trochę programowania, a możesz też skorzystać z ImpactJS zagłębiając się w implementacje lub w ogóle skorzystać z podstawowej wersji mikro i użyć funkcjonalności Mibbu odpowiednio je rozbudowując.

11. Cywil: Co masz w planach po 21.12.2012?
Nie licząc Świąt i Sylwestra, to dokończyć grę Wizard Quest (jako pierwszy projekt Enclave Games we współpracy z BlackMoon Design), uruchomić serwis FrontStart, lecieć dalej z listą projektów do realizacji i być na bieżąco z najnowszymi technologiami czytając wpisy i tutoriale. Jednym słowem - cały czas się rozwijać.

12. Singles: Ulubiona część Endera i ulubiona książka Carda w ogóle?
Odpowiedzią na oba pytania jest "Cień Endera" z Groszkiem w roli głównej. Muszę się przyznać, że to była pierwsza moja książka tego uniwersum, dopiero później przeczytałem "Grę Endera" i pozostałe. Czytałem też wiele innych książek Carda, jednak sentyment do Groszka i całej serii pozostał.

13. Zielun: Jak żyć, Panie Ender?
Trzeba zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie: "Co lubię w życiu robić?". A potem zacząć to robić.

14. Programista masochista: Ile zarabiasz w pracy?
Tajemnica handlowa - z wielu względów nie mogę lub nie chcę tego zdradzić. Nie jest to tyle, ile wielu mogłoby się wydawać, ale dla mnie jest to wystarczająco dużo. Nie muszę sprawdzać ile mam pieniędzy w portfelu robiąc zakupy, więc czuję się bardzo komfortowo - nie zawsze tak było, więc trzeba doceniać to, co się ma.

15. Programista masochista: Ile zarabiasz na blogu?
Prawie nic. AdTaily zarobiło w miesiąc niecałą złotówkę. Ze dwa razy wrzuciłem sponsorowanego linka do artykułu. Mam jednak zasadę - to ja w całości piszę artykuł na samodzielnie wybrany temat i dodaję link tylko wtedy, jeśli da się go sensownie wkomponować w tematykę wpisu.

16. Programista masochista: Ile zarabiasz na swoich stronkach?
Prawie nic. Jedna akcja na NeuroshimaHex.pl z darmową kopią gry Deus Ex: Human Revolution na XBoxa 360 (za banner reklamowy tejże gry), której do tej pory nawet nie rozpakowałem i która leży w szufladzie. Z AdSense wychodzi dolar na miesiąc. Oprócz tego jeszcze jeden link sponsorowany (w pakiecie z blogiem). Inne strony nie zarabiają w ogóle.

17. Lukasz: Gdybyś miał wybrać branżę inną, niż IT - czym zająłbyś się zawodowo?
Nie wiem, nie zastanawiałem się nad tym. jakoś nie widzę się w innej branży, pewnie bym improwizował.

18. CapaciousCore: Jakie masz konkretne cele w życiu? Ot takie powiązanie z aspiracjami.
Własne mieszkanie, wystarczająca ilość kasy na zapewnienie dobrego poziomu życia rodzinie, firmę zajmującą się tworzeniem gier HTML5, zajmowanie się tym co sprawia przyjemność. Tak wygląda to teraz, bo oczywiście priorytety z czasem się zmieniają.

19. CapaciousCore: Jakich pytań się boisz, obawiasz?
Trochę nie rozumiem pytania. Żadnych - w najgorszym wypadku nie będę w stanie lub nie będę chciał na nie odpowiedzieć.

20. CapaciousCore: Czy zdarza Ci się uprawiać propagandę np. sukcesu?
Wydaje mi się, że chyba nie.

21. CapaciousCore: Czy zdarza Ci się manipulować?
Raczej nie, a na pewno nie świadomie i z premedytacją.

Podsumowanie

Niektóre pytania były interesujące, inne dziwne, ale mam nadzieję, że udało mi się sensownie na nie odpowiedzieć. Ciekawe to było doświadczenie - polecam spróbować na własnym blogu.