Po powrocie z Berlina i konferencji RejectJS, podczas której opowiadałem o Firefox OS i grach HTML5, a która to wyprawa nie odbyłaby się dzięki pomocy Mozilli, zostałem wysłany do Katowic z ramienia Mozilli właśnie jako techniczne wsparcie wszystkich osób biorących udział w hakatonie po konferencji SmartDevCon.

SmartDevCon 2013


Z Berlina wróciłem w piątek w nocy, a w sobotę koło południa jechałem już do Katowic. Jako oficjalne wsparcie Firefox OS przywdziałem bojową, niebieską koszulkę z ognistym lisem. Hakaton odbył się w niedzielę 15 września w Bistro w Bibliotece przy ulicy Francuskiej 12. Na szczęście nie było to zbyt daleko ani od dworca, ani hotelu. Pojawiłem się punktualnie, kolejni uczestnicy powoli przybywali by ostatecznie zająć cały, dosyć kameralny lokal. Wydaje mi się, że uzbierało się około 40 osób, ale to tylko moje przypuszczenia. Byłem bojowo nastawiony na wsparcie Firefox OS, kiedy to na imprezę wpadł zespół Tizena i generalnie pozamiatał. Jako sponsor, Samsung wprowadził do gry około 4-5 własnych developerów Tizena, którzy na dodatek mieli sporo telefonów z tym systemem do rozdania - czy to do zabawy i testów podczas hakatonu, czy później, jeśli gra lub aplikacja, nad którą się pracowało, była wystarczająco dobra. Teoretycznie do wyboru były takie systemy jak Jolla SailFish OS, BlackBerry BB10, wspomniany i wspierany przeze mnie Firefox OS, ale i tak dla większości skończyło się na Samsungowym Tizenie.

Tematem hakatonu było środowisko naturalne. Na szczęście pojawił się zespół, który napisał prostą grę na Firefox OS (którą pomogłem im zaprezentować) - nazywała się po prostu Śmieci. Tizen niejako przejął całą imprezę i większość gier była pisana właśnie na ten system. Sam broniłem się bardzo dzielnie, jednak pod koniec z czystej ciekawości postanowiłem przeportować grę Captain Rogers na system Samsunga, co okazało się być niemalże tak proste, jak przeciągnięcie folderu z grą do IDE i zbudowanie całego projektu. Co prawda były problemy z audio i orientation, jednak udało się uruchomić grę na urządzeniu z Tizenem bez żadnych modyfikacji w kodzie. Postanowiłem pójść na żywioł i zaprezentowałem Kapitana Rogersa tłumacząc się tym, iż przecież przebija się on przez pas asteroid, by wrócić na Ziemię i uratować naszą planetę! Czyż nie to miało być celem "zielonego" hakatonu? O dziwo udało mi się zdobyć jedno z kilku urządzeń co bardzo przyda mi się w Enclave Games. Następną grę, Craigena, zamierzam w pierwszej kolejności przygotować pod platformę Tizen, co zapewne pociągnie za sobą napisanie artykułu podobnego do tego o przygotowaniach do Firefox OS.

Tizen jest kolejną po Firefox OS platformą aktywnie wspierającą rozwój gier i aplikacji napisanych w HTML5, co bardzo mnie cieszy. Samsung w przeciwieństwie do Mozilli ma trochę inny plan rozwoju. Firefox OS celuje w niszę niskobudżetowych telefonów i chciałby zająć trzecie miejsce za dwoma największymi graczami, czyli iOSem i Androidem, Tizen natomiast chciałby po prostu zastąpić Androida. Tak na prawdę jeden drugiemu nie powinien zbytnio przeszkadzać. Co ważniejsze obie firmy idą w kierunku rozwoju Sieci jako takiej, wspierania standardów, rozwijania ich i edukowania użytkowników, co bardzo się chwali. Nic tylko kibicować obu projektom.